Pokud se pokoušíte o výhru v Extra Rentě nebo jiné loterii a pořád se nedaří, zkuste utřít prach v poličkách. Třeba při tom narazíte na sošku v hodnotě půl milionu korun. Něco podobného se podařilo i muži z Anglie, který si přeje zůstat v anonymitě. Bílou porcelánovou sošku spícího dítěte odborníci ohodnotili na 20 až 30 tisíc liber (v přepočtu 542 až 813 tisíc korun). Ze sošky, na kterou léta sedal prach, se rázem stal unikátní sběratelský kousek, který si nenechají ujít vášniví sběratelé anglického porcelánu.
Majitel nejspíš tušil, co za pár kaček kupuje
Výherní výsledky Extra Renty by vám mohly domů pořídit nový kousek porcelánu, kdybyste chtěli. V tomto případě se však nejedná o jen tak ledajaký porcelán, nýbrž o vzácnou sošku, která vznikla v roce 1746 v anglické porcelánce Chelsea. Ovšem není to tak, že by majitele sošky rázem napadlo, aby daný kus porcelánu nechal prověřit u odborníků. Jak sám vypráví, sošku spícího buclatého dítěte koupil na bleším trhu za dvě libry (asi 55 Kč) už v polovině devadesátých let. Už v té době tušil, že sošku je nutné si ponechat a rozhodně se nesmí dávat dětem na hraní. Jednou bude mít obrovskou cenu. O tom, že měl pravdu, se může přesvědčit už 4. března, kdy aukce proběhne. Vedení aukce odhaduje, že se soška prodá minimálně za půl milionu korun.
Soška potěší všechny sběratele anglického porcelánu
Ať už s výhrou v Extra Rentě nebo bez, najít vzácnou sošku za půl mega by se hodilo nejspíš každému. Při zkoumání této vzácnosti šli znalci ještě dál. Nejenže určili, že soška vznikla v polovině 18. století. Odhadují také, že inspirací pro ni byla tvorba významného anglického sochaře Johna Michaela Rysbracka. Podobné předměty vznikaly ve francouzské továrně Sèvres v Hauts-de-Seine už ve 40. letech 17. století.