Jméno rumunského ekonoma Stefana Mandela (89) zní napříč loterijním světem, protože právě v něm se stal slavným. Ne proto, že si tipnul výhru, jako když vy sázíte třeba Eurojackpot. On si pravděpodobnost výhry přiklonil na svou stranu. Vymyslel algoritmy a prostřednictvím velké skupiny sázkařů vsadil všechny nebo většinu možných kombinací čísel. I když ho sázka stála velký balík, výhra byla jistá a vždy vyšší než vklady. Takhle obelstil pár loterií, než se na v tu dobu stále legální machinaci s čísly přišlo a byla mu zatržena a pro další podobné drzouny i zakázána.
Když výhra v loterii nepřichází, je potřeba jí vyrazit naproti
Rumunský ekonom toužil po výhře v loterii tak urputně, že na ni nečekal a rovnou vymyslel způsob, jak s jistotou vyhrát. Kdo by na svém účtu nechtěl suverénně přivítat Eurojackpot výherní výsledky, že? Ekonom Mandel vymyslel metodu zvanou kombinatorická kondenzace, která spočívala v jistotě výhry. Zjistil, že i přes nákup velkého množství tiketů (ve kterých byly ukryty všechny možné číselné kombinace), bude výsledná trefa do jackpotu vyšší a tudíž zaplatí náklady a ještě něco zbude. Jenže zkuste si do Eurojackpotu vsadit všechny možné kombinace čísel. Stefan Mandel spočítal, že kdyby hra potřebovala výběr 6 čísel od 1 do 40, bylo by to až 3 838 380 možných číselných kombinací. To je samozřejmě mnoho. Jen si vezměte, že byste za každou takovou kombinaci v Eurojackpotu zaplatili cenu jednoho sloupečku, tedy 60 Kč. Na to byste potřebovali téměř čtvrt miliardy. I proto musel Mandel vymyslet, jak tyhle sázky sponzorovat. Vytvořil proto loterijní syndikát lidí, kteří mu náklady na sázky pomáhali sdílet za účelem jistého zisku. V té době to nebylo nic nelegálního. Samozřejmě asi nesázel všechny kombinace. Jak deník New York Post píše, první jeho výhrou byla ta ve výši 19 tisíc dolarů (dnes přes 417 tisíc korun). Po rozdělení výhry mu zůstalo asi 3700 dolarů a díky tomuto jmění v 60. letech uprchl do Austrálie společně se svou ženou a dvěma dětma.
Ani v Austrálii si nedal se sázením pokoj
A protože výhře v Eurojackpotu přijdete na chuť, pokud si pro ni budete chodit jako do ledničky, ani Mandel se ve svých sázkách nezastavil. Naopak přesvědčil své investory, aby vytvořili ještě větší syndikát a společně brali další více než desítku větších výher v australských a britských loteriích… tak dlouho, dokud to úřadům znovu nezačalo být divné a nezačali Mandela vyšetřovat. Ani to ho však nezastavilo a zkoušel sázet v USA. Tikety s tipovanými čísly pak posílal přes moře svým spolupracovníkům a opět vyhrával do té doby, než se toho chytily i americké úřady. Mandel byl chytrý a nikdy neporušil zákon. Ale protože úřady brzy na jeho metody přišly, změnily zákony a Mandel musel se svou aktivitou přestat úplně. Byl zproštěn celé obžaloby, která na něm visela, ovšem háček byl ještě někde jinde. Protože svým investorům vyplatil méně, než bylo v plánu, musel v roce 1995 vyhlásit bankrot. Dnes Stefan Mandel pořád žije na tropickém ostrově Vanuatu. Tak třeba ho po výhře v Eurojackpotu pojedete navštívit a on se s vámi podělí o další know-how.