«

»

Z kusu kovu za 25 dolarů se vyklubalo cenné ruční dělo ze 13. století za stonásobnou cenu

Foto: Pixabay

Vyhrát ve Sportce ještě neznamená, že přestanete obcházet bleší trhy. Právě díky nim se totiž můžete stát milionářem nebo minimálně zbohatnout. Jako se to stalo nejmenovanému muži z Anglie, který na bleším trhu koupil kus dutého kovu ve velikosti školního penálu. Když pak kontaktoval aukční síň a její odborníky, dozvěděl se, že se mu do této chvíle na zahradě válel historicky cenný kus ručního děla ze 13. století. A protože vystavovat něco tak cenného na zahradě by bylo barbarství, rozhodl se první exemplář ruční zbraně prodat v aukci. Ta mu vynesla stonásobek nákupní ceny. Ruční dělo se prodalo za 2500 dolarů (v přepočtu 54 tisíc korun).

Jedno ruční dělo z vás milionáře neudělá, i přesto potěší

Příběh muže, který na zahradě dlouhou dobu z jednoho místa na místo druhé přendával kus kovu, dokazuje, že nález na bleším trhu z vás může udělat boháče rychleji  než výhra ve Sportce. Muž měl štěstí. Možná se mu někdo zmínil, možná mu záhadný předmět nedal spát. Nakonec se rozhoupal k tomu, aby zkontaktoval odborníky. Ti po delším zkoumání nad podivnou kovovou věcí vyřknuli ortel – ruční dělo ze třináctého století. Jedná se o prototyp prvních ručních zbraní, které byly v Evropě viděny ve středověku v letech 1400 až 1450. V Číně se však tento typ zbraní používal mnohem dříve – tedy v již  zmíněném 13. století. Odborníky tento nález zaskočil. Podle jejich slov se s ničím podobným v posledních dvaceti letech nesetkali.

Nález historiky potěšil

Dříve kovová trubka tedy opět oprášila svou slávu, kterou zažívala ve 13. století. Tehdy se jednalo o nejjednodušší formu střelné zbraně. Ti, co tohle ruční střelné dělo kdysi používali a považovali jej za vymoženost v jistém slova smyslu, by nejspíš koukali, kam až se arzenál světových zbraní k dnešku zvrhl. Výhra v loterii Sportka vám mimo jiné dovolí nakupovat i věci původně nalezené a levně vykoupené z blešího trhu po jejich prudké transformaci ceny v aukční síni.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru