Koupili byste po výhře ve Sportce kulturně cennou vilu s 26 pokoji za 250 milionů korun, abyste ji uchránili před demolicí? Možná ano. V tomto případě se však, pokud výherní výsledky Sportky opravdu padnou, musíte poohlédnout po jiné slavné vile, než je ta na Hřebenkách. Vile, která se nachází v lukrativní čtvrti na pražském Smíchově, hrozila demolice. Její majitel ji chtěl strhnout a na jejím místě postavit nový obytný dům. Tento nápad však neprošel, protože zhruba přes 2 000 lidí proti demolici podepsalo petici.
Kulturně cennou vilu z 20. století měl nahradit moderní obytný dům
Ikonickou vilu, kterou navrhl architekt Viktor Beneš, koupil spoluzakladatel česko-slovenské investiční skupiny Jaroslav Haščák. Do roku 2021 vila zůstala beze změny. Ale v tomto roce získala její nová majitelka Valéria Haščáková a společnost Slam-Expo povolení vilu zbourat. Na jejím místě chtěli postavit nový bytový dům. Jenže ukázalo se, že tak lehké to mít nebudou. Také vy můžete po výhře ve Sportce zachraňovat kulturním vilkám jejich životy.
Když se o demolici začalo veřejně mluvit, strhla se vlna nevole, která eskalovala až ke dvěma tisícům podpisů. Vedení Prahy pak začalo urychleně řešit prohlášení vily za kulturní památku. Celý tento humbuk způsobil, že kolem vily se zase nějakou dobu nic nedělo. Vila mezitím změnila několik majitelů, tím posledním byl podnikatel Michal Bouška, který vilu koupil jako investici. Po výhře ve Sportce můžete také nakupovat nemovitosti z gauče, aniž byste hnuli brvou.
Vila zůstane tam, kde je
Příběh má naštěstí dobrý konec. Vila na Hřebenkách nejenže nebude zbourána, nýbrž se našel majitel, který ji chce využívat jako ateliér a tudíž zachová všechny její kulturní hodnoty. Nyní tedy vilu vlastní společnost Rockaway, která za ni odhadem zaplatila astronomických 250 milionů korun.