Sázíte nebo kontrolujete výsledky Sportky přes internet?
Sázení Sportky a dalších loterií jako je Šťastných 10 či Eurojackpot online přes internet, případně sázení přes terminál Sazky spolu s následnou online kontrolou výsledků Sportky přes internetové stránky znamená, že k tomu musíte používat stolní počítač, notebook, tablet nebo mobilní telefon připojený k internetu. Samotná online sázka anebo online kontrola Sportky, Eurojackpotu apod. pochopitelně žádné riziko nepřináší. Rizika jsou ale spojena s tím, že počítač napojený na internet vůbec používáte k jakýmkoliv jiným účelům.
V dnešní době se takřka nelze vyhnout používání počítače. Někteří z nás na něm tráví volný čas, jiní ho zase využívají výlučně pro práci. Hackeři jsou však dost vynalézaví, a pokud v počítači máte něco, na čem by mohli zbohatnout, určitě si najdou způsob, jak se do vašeho počítače nabourat. Kliknutím na nevinný banner nebo návštěvou domněle věrohodné stránky jim můžete naservírovat přístup do vašeho počítače na zlatém podnose, aniž byste o tom věděli. Které příznaky mohou indikovat nabourání počítače hackery?
- Baterie se rychle vybíjí
Baterie se časem začne vybíjet rychleji, než když jste si počítač přinesli domů, to je celkem běžné. Co když jste ale přesvědčeni, že by baterie měla být v dobré kondici, ale místo toho je schopna se vybít během 20 minut? Důvodem by mohl být nějaký nechtěný software, který běží na pozadí. Programy, které běží na pozadí bez vašeho vědomí mohou být viry nebo jiný spyware. Vybíjí-li se váš počítač příliš rychle a pokud se vám zdá příliš horký, může to být také signál, že skrze váš počítač někdo těží kryptoměnu.
- Programy neodpovídají a často padají
Každý uživatel Windowsu zná jistě ne příliš oblíbenou hlášku „Tento program přestal pracovat.“ Nebo „Neodpovídá.“ Nemusí to nutně hned znamenat, že je váš počítač infikovaný, a už vůbec ne kvůli hraní nebo kontrole Sportky, ale je to rozhodně důvod ke zvýšení pozornosti. Někteří hackeři dokážou do aplikací vložit kód, který jim pak umožní shromažďovat potřebné informace. To způsobí, že aplikace funguje pomalu, neodpovídá a často i padá. Abyste se chránili, nevkládejte data k vašemu účtu nebo kreditní kartě do programů nebo na stránky, pokud to není nezbytné.
- Počítač je hrozně pomalý
Pokud máte nový počítač, který běží strašně pomalu, rozhodně je to důvod ke znepokojení. Může to být znamení, že počítač je infikovaný malwarem jako je virus nebo dokonce i trojský kůň. Stahujete-li software nelegálně, je vysoce pravděpodobné, že jste si i s daným programem stáhli i nějaký ten virus. Tyto programy dost zatěžují procesor, takže váš počítač je potom pomalý. Takové zpomalení vám může značně prodloužit zobrazení výsledků Sportky nebo jakékoliv jiné webové stránky.
- Webkamera začne z ničeho nic nahrávat
Rozhodně není dobré znamení, když si všimnete, že webkamera společně s mikrofonem samovolně nahrávají. Pravděpodobně to totiž znamená, že se vás někdo snaží špehovat. Nejenže kradou vaše citlivá data, ale také se snaží získat vaše fotky a nahrát váš hlas. Doporučuje se tedy webkameru něčím zalepit a mikrofon pouštět jen v případě, kdy to doopravdy potřebujete.
- Zobrazuje se vám spousta reklam
Někdy se vám může stát, že když surfujete po internetu, tak omylem kliknete na podezřelý banner. Takový banner může váš počítač nakazit virusem, který zapříčiní, že reklamy začnou samovolně vyskakovat po celé vaší obrazovce. Nejenže to bude dost otravné, ale také to umožní hackerům dostat se skrze počítač k vašim datům.
- Domovská stránka se náhle změnila
Dalším příznakem je změna domovské stránky. Pokud si při otevření prohlížeče všimnete, že domovská stránka je jiná, než kterou obvykle používáte, měli byste zbystřit. Příčinou bude pravděpodobně nějaký spyware.
- Prohlížeč vás samovolně přesměrovává
Pokud se vám stává, že hledáte něco například na Googlu a prohlížeč vás místo seznamu výsledků hledání přesměruje na neznámé a podezřelé stránky, váš počítač pravděpodobně chytl nějaký virus. V takovém případě se doporučuje zkontrolovat rozšíření prohlížeče a vymazat ty, které jste sami nenainstalovali.
- Neznámé programy ve vašem počítači
Jeden z nejčastějších způsobů, jak vás špehovat skrze počítač je malware. Proto byste měli pravidelně kontrolovat instalované programy. Někdy se totiž stává, že s jedním programem bývají nainstalována i další rozšíření a programy, čehož si nemusíte všimnout. Najdete-li při kontrole program, který jste nikdy neinstalovali, měli byste ho ihned smazat.
- Podivné stránky v historii
Vůbec není na škodu čas od času zkontrolovat historii v prohlížeči. Pravděpodobně v ní budete mít mimo jiné loterijní stránky točící se kolem Sportky a podobně. Najdete-li v ní ale podezřelé stránky, které nenavštěvujete, může to být znamení, že vás někdo špehuje a snaží se dostat k vašim údajům.
Jak se před spywarem chránit?
Hackeři jsou v dnešní době dost vynalézaví, ale výrobci antivirů se s nimi snaží držet krok. Chcete-li možnost nákazy spywarem minimalizovat, pravidelně aktualizujte počítač, vyhýbejte se podezřelým stránkám, stahujte software jen z důvěryhodných stránek, neotevírejte e-maily od neznámých adresátů a nainstalujte si kvalitní antivirový program.