Zdá se vám až 43 let dlouhá čekací doba už hodně na to, abyste se s objednávkou obtěžovali? Většině Japoncům nevadí, a tak dále a dále zahlcují řeznictví Asahiya ve městě Takasago v japonské prefektuře Hyōgo objednávkami na smažené krokety s prémiovým hovězím Kobe. Ještě více zarážející je na tom fakt, že aby si krokety lidé vůbec objednali, musí je majitel řeznictví prodávat pod cenou. Tento obchod je tedy ztrátový a 43 let ve skluzu. Že byste takový obchod neživili ani po výhře v Eurojackpotu? My se vám ani nedivíme! Majitel řeznictví však pro to má své důvody.
Ztrátové krokety jako marketingový tah
Majitel řeznictví Asahiya se svému ztrátovému nápadu směje. Nikde jinde neslyšel o žádném podnikateli, který by se pustil do podobné šílenosti. Krokety plněné výběrovým hovězím ze skotu Wagyu přitom měly být dobrým marketingovým tahem. Majitel si přál prodávat více svého prémiového hovězího. Proto jej napadlo, že by svým zákazníkům vytvořil jakousi ochutnávku, která by je přiměla k nákupu masa. Na trh se speciální bramborové krokety plněné kouskem hovězího masa dostaly už v roce 1999. Tehdy je prodával v přepočtu za 42 Kč za jedu kroketu. Přitom už cena masa do této krokety byla 62 Kč. Aby podnik minimalizoval finanční ztrátu, vyráběl jen 200 kroket týdně. To však zákazníkům vůbec nestačilo. Obchod se dostal pod tlak kroket chtivých zákazníků. V roce 2016 byly krokety z trhu dokonce staženy, a to kvůli neschopnosti uspokojit poptávku. Jenže ani potom nemělo řeznictví klid. Dopisů s žádostí na obnovení výroby chodily každý den desítky. A tak podnik svou ztrátovou tradici obnovil. A co vy? Budete kupovat hovězí Wagyu, když vám na účtu přistanou výherní výsledky Eurojackpotu?
Japonci, kteří si dnes na kroketách doma pochutnávají, si je objednali asi před deseti lety
Výhra v loterii Eurojackpot může být stejně nepravděpodobná a nevypočitatelná jako fakt, zda-li si pochutnáte na výjimečných japonských smažených kroketách. Japonci, ke kterým v dnešní době balíčky s mraženými kroketami dochází, si je objednali zhruba před deseti lety. Ti, kteří by na ně dostali chuť dnes, je mohou očekávat až za 43 let. Kdoví, jestli do té doby řeznictví nezkrachuje. Dnes se jedna kroketa prodává v přepočtu za 83 Kč. V jednom balíčku je vždy pět kusů. Je zarážející, proč dnes majitel podniku ztrátovou taktiku nezmění na výnosný byznys. Chuť se osvědčila a řada lidí by si za krokety ráda připlatila, no ne?