«

»

V květnu se v New Yorku bude dražit 1100 let stará hebrejská bible. Může být i vaše, pokud máte na účtu odhadem 30 milionů dolarů

Foto: Pixabay

Newyorská aukční síň Sotheby´s v květnu očekává velkou událost. Bude totiž dražit až 1100 let starou hebrejskou Bibli, kterou do aukce dala její dosavadní majitelka – Jacqui Safra (bohatá bankéřka a sběratelka umění). Ta ji v roce 1989 koupila za 3,19 milionu dolarů (dnes v přepočtu přes 68 milionů korun). V květnu by však její cena mohla vystoupat mnohonásobně výš. Odhadci tipují, že klidně i ke třiceti milionům dolarů (to je v přepočtu 647 milionů korun). Na takový nákup byste dříve potřebovali trefit tučný Eurojackpot.

V kůži svázaná Sassoonova bible se před aukcí vydala na „turné”

Výherní výsledky Eurojackpotu můžete utratit za co chcete. Třeba i za staré, vzácné a velmi ceněné hebrejské texty. V případě, že se rozhodnete koupit Sassoonovu bibli, budete mít nespočet hebrejských textů hezky na jednom místě. Tato bible je velmi vzácná už jen kvůli tomu, že je téměř kompletní. A přesto, že není tak kvalitní jako její podobné dílo – Aleppo Codex z 10. století, odhadují odborníci její cenu na astronomických 30 až 50 milionů dolarů. Dříve, než se uskuteční samotná aukce, má aukční síň Sotheby´s v úmyslu na ni nalákat co nejvíce zájemců. Proto bibli vystavuje v různých muzeích, například v Tel Avivu, ale i jinde v Izraeli a stejně tak i ve Spojených státech a ve Spojeném království. Ačkoliv je cena opravdu vysoká, odborníci věří, že nějaký ultrabohatý zájemce se najde. Nemusí jít přitom o jedinou fyzickou osobu. U takovýchto prodejů je zvykem, že knihovny a muzea, která mají o vlastnictví takových předmětů zájem, často spojují své síly a pak si daný předmět půjčují.

Odhaduje se, že bible vznikla mezi lety 880 až 960

Pokud chcete utratit výhru v Eurojackpotu zrovna na tuhle knihu, není divu, pokud o ní budete chtít vědět více. Historici odhadují, že bible vznikla mezi lety 880 až 960 a že ji napsal blíže nespecifikovaný písař z Egypta nebo Levanty. Kvalita písma této bible přitom není kdovíjak dobrá. Bible také není co se uvedených informací týče tak přesná jako třeba podobná bible Aleppo Codex. Na rozdíl od ní je však mnohem kompletnější. U Aleppo bible chybí až třetina textů.

Bible je pojmenovaná po svém nálezci z roku 1929

Sassoonova bible měla už mnoho předchozích majitelů. Existují dokonce časové úseky, u kterých dokonce není jasné kde a u koho se bible nacházela. Ví se ale, že soubor hebrejských textů v roce 1929 objevil vášnivý sběratel iráckého původu David Solomon Sassoon. Po něm je bible také pojmenovaná. O tomto sběrateli je známo, že za svůj život nasbíral přes 1200 hebrejských rukopisů. Po jeho smrti byl jeho majetek rozdělen a bible prodána jistému penzijnímu fondu za 320 tisíc dolarů. O jedenáct let později bibli v aukci koupila již dříve zmíněná bankéřka… a teď bibli můžete vlastnit vy… až v Eurojackpotu vyhrajete zhruba miliardu. Ani poslední český výherce prvního pořadí této hry by na odhadovanou cenu přes 647 milionů neměl… v prvním pořadí totiž trefil v uvozovkách jen přes 234 milionů.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru